ŞARAP YOLCULUĞU

< Geri Dön

ŞARAP ÜRETİM YOLCULUĞU

Pamukkale Şarapçılık olarak, binlerce yıl önce bağcılık ve şarapçılık çalışmalarıyla ünlenen bölgemizde (Denizli - Güney), iyi şarap üretmeyi temel amaç olarak benimsedik. Özverimiz ve çiftçilerimizin gayretiyle beraber, 1990’lı yıllarda başlatmış olduğumuz çalışmalar sonucunda tarihteki önemli yerimizi almış olduk.

“İyi şarap üretimi için ise ön koşul; kaliteli ve sağlıklı üzüm üretimidir.”

İyi şarabın Türkiye’deki temsilcisi olan Pamukkale Şarapçılık olarak 1990’lı yıllarda bölgedeki üreticileri desteklemek ve bölge bağcılığını güçlendirmek amacıyla da çeşitli adımlar attık. Yüzbinlerce yabani (Amerikan anaçları) fidan ve bu anaçların aşılanmasında kullanılacak aşı kalemlerini temin ederek bölge üreticilerine ücretsiz olarak dağıttık.

Bu aşı kalemleri, Kalecik Karası, Öküzgözü, Boğazkere, Narince, Misket, Shiraz, Merlot, Chardonnay, Sauvignon Blanc ve Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc gibi önemli yerli ve yabancı üzüm çeşitlerine ait.

Ziraat mühendislerimizle beraber yıl içerisinde budamanın başlangıcından hasada kadar uzanan 8-9 aylık macerada, sözleşmeli bağ alanlarını parsel parsel gözlemleyip kontrol altında tutuyoruz. Böylece kaliteli üzüm için gereken hassasiyeti gösterip üreticilerimizin daha bilinçli bir şekilde bağcılık yapmasını sağlamaya devam ediyoruz.

“Şarapçılık, üretildiği üzümün özelliklerini, en iyi şekilde şaraba aktarabilme sanatıdır.
Pamukkale Şarapçılık, tüm üretiminde bunu ilke edinmiştir.”

Yasin TOKAT
PAMUKKALE ŞARAPÇILIK YÖNETİM KURULU BAŞKANI